Συνέντευξη του παππού και της γιαγιάς μου που ήταν δάσκαλοι στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων

-Ποια ήταν η πρώτη χρονιά λειτουργίας του 4ου ;
-Το 4ο Δημοτικό Σχολείο λειτούργησε τη σχολική χρονιά 1988-1989.

-Πόσα τμήματα είχε και πόσους μαθητές;
Είχε 10 τμήματα και οι μαθητές ήταν περίπου 250. Οι περισσότεροι έρχονταν με σχολικό λεωφορείο που πλήρωναν οι γονείς. Τη σχολική χρονιά 1989-1990 λειτούργησε ως δωδεκαθέσιο.

-Ποιος ήταν ο Διευθυντής και οι συνάδελφοι;
-Ο Διευθυντής του σχολείου ήταν ο αείμνηστος Φώτης Κακάβας.
Οι δάσκαλοι του σχολείου ήταν: Μίχας Αναστάσιος, Τσαρούχα – Μίχα Ελένη , Φειδά Παναγιώτα, Ψωράκη Σοφία, Κατσικοπούλου Αναστασία, Γεωργάλα Αναστασία, Βαρσάμη Δήμητρα, Γιαλεσάκης Μενέλαος, Γιαλεσάκη Νίκη.
Στο ισόγειο του κτηρίου λειτουργούσε νηπιαγωγείο με νηπιαγωγό την κ. Πίτσα Κακάβα.

-Θυμάσαι , παππού, τι δάσκαλοι ειδικοτήτων υπήρχαν;
-Στις ειδικότητες δασκάλων είχαμε μουσικό, γυμναστή και δάσκαλο ζωγραφικής.

-Σε ποιον τομέα ήταν πρωτοποριακό το 4ο ;
-Το 4ο Δημοτικό Σχολείο ήταν πρωτοποριακό :

• Στο σχολείο μας διδασκόταν πιλοτικά η γαλλική γλώσσα.
  • Είχε αναπτύξει εκπαιδευτικές ανταλλαγές με σχολεία της Γαλλίας και της Γερμανίας.
  • Είχε αδελφοποιηθεί με σχολείο της Γερμανίας.
  • Το 1990 ιδρύθηκε η βιβλιοθήκη του σχολείου από προσφορές γονέων.
  • Είχαμε  «φύλαξη» μαθητών

Όλα αυτά με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και πρόεδρο τον πολύ δραστήριο κ. Κώστα Πολίτη. Η συνεργασία μας με τους δασκάλους και το Σύλλογο ήταν άψογη.

Πόσο διαφορετική ήταν η γειτονιά τότε;
-Η γειτονιά ήταν πολύ διαφορετική. Υπήρχαν λίγα σπίτια , οι μαθητές κυκλοφορούσαν χωρίς φόβο στους δρόμους και τ? αυτοκίνητα ήταν λίγα.

-Τα πρωτάκια το 1989 τώρα είναι περίπου τριαντάχρονοι νέοι ή νέες. Έχεις δει κάποιους απ? αυτούς τους μαθητές;
-Παρακολουθήσαμε την εξέλιξή τους στο Γυμνάσιο , στο Λύκειο και την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο. Τα τελευταία χρόνια έχουμε χαθεί , μαθαίνουμε όμως νέα τους απ? τους γονείς τους.

Από τη μαθήτρια της Ε΄2 τάξης

Ευανθία Σεϊντή