Παγκόσμια εβδομάδα δράσης για την εκπαίδευση!

Παραξενευτήκαμε όταν οι κυρίες μας μας ζήτησαν αναμνήσεις από τον παιδικό σταθμό και το νηπιαγωγείο.
Θυμηθήκαμε πολλές όμορφες και δύσκολες στιγμές. Και μετά σκεφτήκαμε τι είχαμε κερδίσει από τα προσχολικά μας χρόνια.

Δυστυχώς δεν έχουν όλα τα παιδιά του κόσμου πρόσβαση στην προσχολική αγωγή, τόσο απαραίτητη για την εξέλιξή τους. Ψάξαμε, ρωτήσαμε, μάθαμε και  καταλάβαμε τη σπουδαιότητά της. Γι΄αυτό μαζί με όλα τα παιδιά του κόσμου φωνάζουμε για τα δικαιώματα των παιδιών στην εκπαίδευση από την πρώτη ημέρα!

Δραστηριότητες:

• Καταγράψαμε τις αναμνήσεις μας από το νηπιαγωγείο και κατασκευάσαμε το ταμπλό της δράσης μας.
  • Δημιουργήσαμε την ακροστιχίδα της Εκπαίδευσης και της Φροντίδας.
  • Επισκεφθήκαμε το 7ο Νηπιαγωγείο Βριλησσίων, πήραμε συνέντευξη από τις νηπιαγωγούς και μιλήσαμε με τα νηπιάκα για το πώς περνούν και τι μαθαίνουν στο νηπιαγωγείο.
  • Καλέσαμε στην τάξη την Αντιδήμαρχο παιδείας του δήμου των Βριλησσίων και της θέσαμε ερωτήσεις για το πώς μεριμνά ο Δήμος για τις ανάγκες των μικρών δημοτών του.

Συμπεράσματα:

Κατανοήσαμε πως η βασική εκπαίδευση είναι δικαίωμα για κάθε παιδί και πως οι κυβερνήσεις όλων των χωρών πρέπει να φροντίζουν  ώστε όλα τα παιδιά να έχουν δωρεάν πρόσβαση στην εκπαίδευση!

Σύνθημά μας, ενώνοντας τη φωνή μας, μέσω της action Aid, με όλα τα παιδιά του κόσμου…

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ!

το ταμπλό μας

Ακροστιχίδα (Ε2)

Ακροστιχίδα (Ε1)

Ε2