Επίσκεψη του Δημάρχου Ξένου Μανιατογιάννη στους μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου Βριλησσίων

Στις 16 Ιουνίου 2021 το Ε1 τμήμα συναντήθηκε με τον Δήμαρχο Βριλησσίων Ξένο Μανιατογιάννη στο πλήρως ανακαινισμένο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας. Οι μαθητές παρουσίασαν στον Δήμαρχο τα οφέλη της νέας μας βιβλιοθήκης και τον ενημέρωσαν για τον Διαγωνισμό στον οποίο συμμετέχουν με σκοπό τη συγκέντρωση βιβλίων για τη βιβλιοθήκη.  Στη συνέχεια συζήτησαν για τα θέματα που τους απασχολούν και επικεντρώθηκαν ιδιαίτερα στη δυσκολία πρόσβασης στο σχολείο λόγω της κακής κατάστασης των πεζοδρομίων.  Ζήτησαν μάλιστα από τον Δήμαρχο την επισκευή τους , καθώς και τη δημιουργία ποδηλατοδρόμων με σκοπό η πλειοψηφία των μαθητών να έρχονται στο σχολείο  με τα πόδια ή το ποδήλατο, μειώνοντας έτσι το περιβαλλοντικό τους αποτύπωμα.

Ο Δήμαρχος άκουσε με προσοχή τους μικρούς μαθητές, συνομίλησε και έπαιξε μαζί τους. Τέλος, δεσμεύτηκε αφενός μεν να τους βοηθήσει στη συλλογή βιβλίων και αφετέρου δε να φροντίσει για τα αιτήματά τους. Ο Δήμαρχος κρατώντας την υπόσχεσή του έστειλε στο σχολείο μας, σήμερα 30 Ιουνίου μία κούτα με βιβλία για τη βιβλιοθήκη μας.