Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα την ηλιακή ενέργεια.

Το θέμα του διαγωνισμού είναι η παρουσίαση και η ανάδειξη της ηλιακής ενέργειας. Το θέμα μπορεί να απεικονιστεί με πολλούς τρόπους, οι μαθητές στη ζωγραφιά τους μπορούν να ζωγραφίσουν τον ήλιο αλλά και να απεικονίσουν την ενέργεια που στέλνει καθημερινά στον πλανήτη μας. Σε ζωγραφιές που έχουμε ήδη λάβει, τα παιδιά έχουν αναδείξει και τρόπους εκμετάλλευσης της ηλιακής ενέργειας όπως είναι για παράδειγμα τα φωτοβολταικά συστήματα.

Οι 3 νικητές της χώρας μας θα κερδίσουν χρηματικά έπαθλα αξίας 600, 300, 150 ευρώ.
Ο μεγάλος νικητής του διαγωνισμού θα κερδίσει ένα ταξίδι στη Μαδρίτη μαζί με τον κηδεμόνα του.

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού στις 20 Μαΐου 2012 θα διοργανωθεί έκθεση στη χώρα μας όπου θα παρουσιαστούν όλα τα έργα των μαθητών.
Ο τόπος και η ημερομηνία διεξαγωγής της έκθεσης θα ανακοινωθούν μετά τη λήξη του διαγωνισμού.

Τις ζωγραφιές μπορείτε να μας τις στείλετε ταχυδρομικώς στην παρακάτω διεύθυνση:

Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας
19ο χλμ Λεωφόρου Μαραθώνος, 19009 Πικέρμι Αττικής
Υπόψη Δήμητρας Μηναδάκη για το διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα την ηλιακή ενέργεια.

Βεβαιωθείτε ότι πίσω από κάθε ζωγραφιά υπάρχει:

• Αντιπροσωπευτικός τίτλος της ζωγραφιάς
  • Ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο οικίας, τάξη και σχολείο του δημιουργού

Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό και τα βραβεία του διαγωνισμού μπορείτε να βρείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο.          {filelink=5}

Ενδεικτικές ζωγραφιές μαθητών μπορείτε να βρείτε στις παρακάτω ηλεκτρονικές διευθύνσεις:

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Γεώργιος Σταθόπουλος
Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Eξοικονόμησης Eνέργειας