Ανακοίνωση για την Έναρξη της Σχολικής Χρονιάς 2021-2022

9/09/2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Μια νέα σχολική χρονιά αρχίζει, ένας ακόμη δημιουργικός κύκλος, γεμάτος ελπίδα, αισιοδοξία και υψηλές προσδοκίες. Όλοι μας γνωρίζουμε ότι η νέα σχολική χρονιά είναι ιδιαίτερη λόγω της πανδημίας, όπως και η προηγούμενη. Ευελπιστούμε με την προσπάθεια όλων και την αμέριστη συνεργασίας σας, οι στόχοι μας να επιτευχθούν.

Ο αγιασμός του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου.

Συγκεκριμένα: Οι μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ θα προσέλθουν στο σχολείο κατά το χρονικό διάστημα 8:00 έως 8:15π.μ. και θα κατευθυνθούν στις τάξεις τους.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα προσέλθουν στον χώρο του σχολείου κατά το χρονικό διάστημα 8:15 έως 8:30 π.μ., συνοδευόμενοι από έναν γονέα μέχρι την είσοδο του σχολείου. Εκεί θα παραληφθούν από τις δασκάλες των τμημάτων και θα παραμείνουν στην αυλή για να παρακολουθήσουν την τελετή του αγιασμού, που θα ξεκινήσει στις 8:30π.μ. Μετά τη λήξη της τελετής οι γονείς της πρώτης τάξης θα παραμείνουν στον χώρο του γηπέδου μπάσκετ προκειμένου να έχουν μια πρώτη γνωριμία με τις δασκάλες των τμημάτων.

Όσο αφορά το Ολοήμερο Σχολείο, παρακαλείται να εισέλθει στον αύλειο χώρο (μετά τον αγιασμό) ένας γονέας για κάθε παιδί  (φορώντας μάσκα), προκειμένου να ενημερωθεί για τη λειτουργία του.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο έχοντας πραγματοποιήσει self test βάσει του πρωτοκόλλoυ για τον covid-19.

Με το πέρας του αγιασμού, ο οποίος προβλέπεται περίπου στις 9:15 π.μ., όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν από την είσοδο της οδού Αυλίδος απ’  όπου και θα εισέλθουν.

Οι γονείς κατά τη διάρκεια παραμονής των μαθητών στο σχολείο θα παραμείνουν εκτός του αύλειου χώρου.

Υ.Γ.1: Θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου βάσει του πρωτοκόλλου για τον covid-19.

Υ.Γ. 2: Στη διάρκεια της ημέρας θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου η λίστα με το υλικό για την κάθε τάξη.

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική νέα σχολική χρονιά!

Ο διευθυντής του σχολείου                    Ο Σύλλογος Διδασκόντων
     Ιωάννης Κοσμόπουλος