Τουρνουά «3 με 3» στην Αγορά του Ολυμπιακού Σταδίου

Τουρνουά 3 χ 3

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε στην Αγορά του Ολυμπιακού Σταδίου το Τουρνουά «3 με 3» που διοργάνωσε η ΕΟΚ σε συνεργασία με το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Β? Αθήνας με τη συμμετοχή μαθητών Δημοτικών Σχολείων (Ε? και Στ? Δημοτικού).

Το παρόν έδωσαν ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΚ Παναγιώτης Τσαγκρώνης όπως επίσης και ο Ομοσπονδιακός Προπονητής Κώστας Μίσσας που έκανε και τις απονομές στους νικητές.

Η Αγορά των Εγκαταστάσεων του Ολυμπιακού Σταδίου για δύο ημέρες πλημμύρισε από παιδιά που διασκέδασαν με το αγαπημένο τους άθλημα.

Το τουρνουά «3 με 3» είναι ο κεντρικός αναπτυξιακός θεσμός της ΕΟΚ με πολύχρονη ιστορική διαδρομή στο άθλημα από το 1994. Τα αποτελέσματα συμβάλλουν καθοριστικά στη μαζικοποίηση και την ανάπτυξη του αθλήματος έτσι ώστε η ελληνική καλαθοσφαίριση να αναδειχθεί σε πρωταγωνιστική δύναμη στο διεθνή χώρο.

Την Πέμπτη 8/12 στα τουρνουά που έγιναν ανά γήπεδο επικράτησαν:
Ε? Δημοτικού Κορίτσια (2ο Πεύκης), Ε? Δημοτικού Αγόρια (7ο Μεταμόρφωσης), Ε? Δημοτικού Αγόρια (1ο Ν.Ερυθραίας), Στ? Δημοτικού Κορίτσια (7ο Μεταμόρφωσης), Στ? Δημοτικού Αγόρια (Ελληνοαγγλική), Στ? Δημοτικού Αγόρια (1ο Ψυχικού), Στ? Δημοτικού Αγόρια (1ο Παπάγου)
Ελεύθερες Βολές: Ηλίας Βάρσος (1ο Ν.Ερυθραίας)
Τρίποντα: Σοφία Τσόνου (1ο Παπάγου), Ηλίας Βάρσος (1ο Ν.Ερυθραίας)

Την Παρασκευή 9/12 στα τουρνουά που έγιναν ανά γήπεδο νικήτριες ομάδες ήταν:
Ε? Δημοτικού Κορίτσια (1ο Ν.Ψυχικού), Ε? Δημοτικού Αγόρια (2ο Χαλανδρίου), Ε? Δημοτικού Κορίτσια (1ο Ν.Ψυχικού), Ε? Δημοτικού Αγόρια (3ο Πεύκης), Στ? Δημοτικού Αγόρια (4ο Βριλησσίων), Στ? Δημοτικού Κορίτσια (1ο Ν.Ψυχικού), Στ? Δημοτικού Κορίτσια (7ο Αγ.Παρασκευής), Στ? Δημοτικού Αγόρια (7ο Αγ.Παρασκευής), Στ? Δημοτικού Αγόρια (Ελληνική Παιδεία), Στ? Δημοτικό Αγόρια (1ο Ν.Ψυχικού).
Ελεύθερες Βολές: Διονύσης Φωτόπουλος (4ο Βριλησσίων), Νικολέτα Ξανθάκου (Ελ.Παιδεία)
Τρίποντα: Ιωάννης Μαργέτης (Ελ. Παιδεία), Ματίνα Δέτση (1ο Ν.Ψυχικού)