Το Τρίτο Πρόγραμμα ανοίγει την αγκαλιά του στα παιδιά?

2012 Έτος  Νικηφόρου Βρεττάκου.

?Κι αν τυχόν κάπου ανάμεσα στους γαλάζιους διαδρόμους

συναντήσω αγγέλους, θα τους μιλήσω Ελληνικά

επειδή δεν ξέρουνε γλώσσες.

Μιλάνε μεταξύ τους με μουσική?..

Σάββατο και Κυριακή  6 και 7 Οκτωβρίου ανα δύο ώρες διαδοχικά καθώς και την Δευτέρα  8 Οκτωβρίου,  οκτώ και μισή το βράδι, ο ποιητής Νικηφόρος Βρεττάκος μεταφέρεται από τα παιδικά χείλη στα ραδιοκύματα του Τρίτου.

΄΄?Ο Βρεττάκος,  ποιητής της ελεύθερης φαντασίας, αφήνεται σε λυρικές αναπολήσεις, άλλοτε στους κανόνες της μετρικής και συχνότερα σε ρυθμική διαδοχή στίχων. Ιδιοσυγκρασία ευαίσθητη, φύση συναισθηματική και λυρική, τυλίγει τα γραφτά του με μια διάχυση τρυφερότητας, δίνοντας τους το άπλωμα, το γύρισμα και την ελαστικότητα της φαντασίας του΄΄. (Μιχάλης Περάνθης).

Με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του Έλληνα ποιητή Νικηφόρου Βρεττάκου το Τρίτο Πρόγραμμα παρουσιάζει ένα αφιέρωμα στον ποιητή του Ταϋγετου με παιδιά του 4ου  Δημοτικού σχολείου Βριλησσίων .

Η ηχογράφηση που πραγματοποιήθηκε στα studio της ΕΡΑ μεταφέρει στα φιλόξενα ραδιοκύματα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας την παιδική εκφορά μιας πρώιμης, ασφαλώς, αλλά αληθινής και κυρίως αγνής απόδοσης, μερικών κειμένων του ποιητή.

Της ηχογράφησης προηγήθηκε επετειακό αφιέρωμα στον Ν. Βρεττάκο που παρουσιάστηκε μετά από τρίμηνη προετοιμασία στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2011-2012 (στο Πνευματικό κέντρο Δ. Βριλησσίων), επί διεύθυνσης  κ. Δημήτρη Δημητρίου με την φιλόπονη υποστήριξη ολόκληρης της σχολικής κοινότητας.

Λαμβάνουν μέρος τα παιδιά :

Αλεξάνδρα Δεληπέτρου        6η Δημοτικού,
Δέσποινα Κόκκαλη                 5η Δημοτικού,
Χριστίνα Κολοβού                   6η Δημοτικού,
Ιωάννης Κουφόπουλος           6η Δημοτικού,
Χρήστος Λάσκος                      5η Δημοτικού,
Ραφαήλ Μιχαηλίδης,              4η Δημοτικού,
Μπαμπαρούτση Ιωάννα        4η Δημοτικού,
Ρόκι Νίκα                                  5η Δημοτικού,
Γεώργιος Παναγόπουλος        5η Δημοτικού,
Μαρία Ρόδη                               6η Δημοτικού,
Ελένη Σδράλαγκα                    5η Δημοτικού,
Χριστίνα Σιδεράκη                   5η Δημοτικού,
Γεωργία Τομπούσογλου          5η Δημοτικού.

Επιλογή κειμένων : Βιβή  Βάσση.

Παραγωγή για την Ελληνική Ραδιοφωνία: Λήδα Δημητρίου