Ενέργειες στελέχωσης των δημοτικών σχολείων με ΠΕ70

Σύμφωνα με την παραπάνω Υπουργική Απόφαση και προκειμένου να στελεχωθούν τα δημοτικά σχολεία για την έναρξη του σχολικού έτους 2013-14 με το αναγκαίο προσωπικό σε εκπαιδευτικούς ΠΕ70, καλούνται οι Διευθυντές Δημοτικών Σχολείων τις Αττικής να προβούν άμεσα και κατά σειρά στις εξής ενέργειες:

α) Να στελεχώσουν με το σύνολο του υπάρχοντος προσωπικού των εκπαιδευτικών ΠΕ70 τις τάξεις του Πρωινού Προγράμματος, υπολογίζοντας ότι χρειάζονται μόνο έναν ΠΕ70 για το Ολοήμερο πρόγραμμα των μη ΕΑΕΠ και κανένα ΠΕ70 για το Ολοήμερο πρόγραμμα των ΕΑΕΠ.

β) Να δηλώσουν εντός της ημέρας στις οικείες Δ/νσεις Π.Ε. τα λειτουργικά κενά ή πλεονάσματα (αριθμητικά) σε ΠΕ70, λαμβάνοντας υπόψη την ενέργεια α).

Σημειώνουμε ότι το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά με άλλη εσωτερική δομή (κυρίως με εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων) κάτι που θα ολοκληρωθεί σταδιακά.

Οι Διευθυντές Εκπαίδευσης Π.Ε. και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Π.Ε. έχουν λάβει τις απαραίτητες οδηγίες για οποιεσδήποτε περαιτέρω διευκρινήσεις.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Π.Ε. & Δ.Ε. Αττικής

Δημήτριος Γκίνης