Επίσκεψη της ΣΤ τάξης στην Κύπρο με το «Χρυσοπράσινο Φύλλο»

Το διετές περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Χρυσοπράσινο Φύλλο» ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη 13 μαθητών και 4 συνοδών εκπαιδευτικών του σχολείου μας στην Κύπρο το διάστημα από 17-19 Μαρτίου. Με την άφιξή μας ξεναγηθήκαμε στο Δημοτικό Σχολείο Περβολιών Λάρνακας, παρουσιάσαμε τις εργασίες, συμμετείχαμε σε διάφορα δρώμενα, χορέψαμε και γευτήκαμε εξαιρετικά Κυπριακά φαγητά που είχαν ετοιμάσει οι γονείς των μαθητών.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί των 2 σχολείων επισκεφτήκαμε μέρη ιστορικού, περιβαλλοντικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος. Επισκεφτήκαμε την Λάρνακα όπου ήταν και ο τόπος διαμονής μας, την πρωτεύουσα της Κύπρου Λευκωσία, την μόνη διχοτομημένη πρωτεύουσα κράτους στον κόσμο. Επίσης, περπατήσαμε κατά μήκος της πράσινης γραμμής, επισκεφτήκαμε τα Φυλακισμένα Μνήματα και τον Τύμβο της Μακεδονίτισσας, όπου αποτίσαμε φόρο τιμής στους νεκρούς ήρωες.

Απολαύσαμε επίσης το φυσικό τοπίο της επαρχίας Αμμοχώστου, παρατηρήσαμε από ψηλά τα κατεχόμενα τμήματά της, επισκεφτήκαμε το μουσείο Θάλασσα στην Αγία Νάπα, τις θαλασσινές πηγές, το περιγιάλι του Γ. Σεφέρη και πολλές άλλες ομορφιές.

Η επίσκεψή μας αυτή έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να συσφίξουν τις σχέσεις τους, να συνειδητοποιήσουν τα κοινά σημεία των 2 λαών και να μιλήσουν για θέματα που αφορούν το εκπαιδευτικό σύστημα των 2 χωρών.

Το σχολείο μας για πρώτη φορά συμμετείχε στο πρόγραμμα αυτό και η εμπειρία ήταν ξεχωριστή και μοναδική.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την πολύ καλή και ζεστή φιλοξενία που είχαμε.

Η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος

Ι. Κοσμόπουλος , Διευθυντής Σχολείου

Μ. Πλιάκου, Συντονίστρια προγράμματος

Π. Χαλκιά, Εκπαιδευτικός ΣΤ’ Τάξης