Επίσκεψη της ΣΤ τάξης στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε «Δημόκριτος»

Την Πέμπτη 25/4 οι μαθητές της ΣΤ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Έξυπνοι καλοφαγάδες» (Clever Foodies), το οποίο δημιουργήθηκε από τη εταιρία BASF Hellas S.A., υλοποιείται σε συνεργασία με το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε «Δημόκριτος» και φέρνει τα παιδιά σε επαφή με τη χημεία χρησιμοποιώντας πραγματικά σύνεργα εργαστηρίου.

Eρευνήσαμε τις τροφές, μάθαμε ποιες από αυτές έχουν βιταμίνη C, στη συνέχεια ανιχνεύσαμε τη βιταμίνη χρησιμοποιώντας υγρούς δείκτες σε δοκιμαστικούς σωλήνες και δοκιμαστικές ταινίες.

Επιπλέον, ασχοληθήκαμε με το DNA, φτιάχνοντας μικρά τμήματα γενετικού υλικού σε δύο αναπαραστάσεις: μία σε οριγκάμι, όπου με απλές κινήσεις μετατρέψαμε μια κόλλα χαρτί σε διπλή έλικα του DNA και μία σε κομπολόι χρησιμοποιώντας χάντρες τεσσάρων διαφορετικών χρωμάτων. Επιπρόσθετα είδαμε μέσα από μικροσκόπια την κρυσταλλική μορφή της βιταμίνης C και ανθρώπινα κύτταρα από επιδερμικό ιστό.